Nie da się ukryć, że nadciśnienie tętnicze staje się chorobą społeczną, a jego występowanie odnotowuje się coraz częściej także wśród ludzi młodych i aktywnych zawodowo. Przyczyną takiego stanu są nie tylko czynniki genetyczne, lecz także rosnący stres, niezdrowe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Zbyt wysokie ciśnienie krwi często rozwija się niepostrzeżenie i przez długi czas nie daje charakterystycznych objawów.
Nie jest to dobra informacja, tym bardziej że jest to jedna z tych chorób, których nie możemy bagatelizować. Dlaczego? Nadciśnienie stanowi istotny czynnik ryzyka dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Nieleczone, szybko może uszkadzać naczynia krwionośne i zaburzać pracę serca. Jak obniżyć zatem ciśnienie krwi? Jak prawidłowo je mierzyć? Wreszcie, dlaczego m.in. unikanie stresu jest ważnym elementem codziennej profilaktyki? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Regularny pomiar ciśnienia to podstawa w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Należy zwrócić większą uwagę na zdrowie i ciśnienie, jeśli wyniki pomiarów kilkukrotnie przekraczają granicę 140/90 mm hg. Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków? Kilka podstawowych kroków:
Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, w początkowej fazie choroby, nadciśnienie tętnicze nie daje o sobie wyraźnie znać. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy wobec tego bezsilni. Wyróżnić możemy kilka sygnałów ostrzegawczych, które mogą sugerować podwyższone ciśnienie:
Podejrzewasz u siebie, bliskich problemy z ciśnieniem? Warto udać się do lekarza specjalisty. Dobrze jest iść na wizytę już z konkretnymi wynikami, pomiarami ciśnienia, które ułatwiają i przyspieszają diagnozę. Pomogą one też w odpowiednim dopasowaniu leków. Przy monitorowaniu nadciśnienia tętniczego liczy się przede wszystkim dokładność. Najbardziej polecane są ciśnieniomierze naramienne, które rzadziej niż nadgarstkowe zaniżają lub zawyżają wyniki. Przed zakupem urządzenia warto zwrócić uwagę na jego atesty i opcję zapamiętywania poprzednich pomiarów. Dzięki temu łatwiej śledzić wzrost i spadek ciśnienia w dłuższej perspektywie.
Jeśli zależy Ci na wiarygodnych wynikach, musisz każdy pomiar wykonywać prawidłowo, pamiętając o kilku zasadach mierzenia ciśnienia tętniczego. Usiądź wygodnie, podeprzyj rękę na wysokości serca, a sam pomiar wykonaj po pięciominutowym odpoczynku. Pamiętaj, by nie spożywać kawy ani nie palić papierosów na krótko przed badaniem, ponieważ oba te czynniki mogą wpływać na prawidłowe ciśnienie krwi i zafałszować wynik. Zapisuj odczyty, by zauważyć ewentualne zmiany w czasie I pokazać je lekarzowi podczas konsultacji.
Mam podwyższone ciśnienie? Czy od razu muszę sięgać po tabletki i farmakologię? Nie. Natura dała nam całkiem sporo domowych metod wspierających proces obniżenia ciśnienia krwi. Wdrożenie ich do codziennej rutyny pomaga nie tylko obniżać ciśnienie, ale i poprawia ogólną kondycję zdrowotną:
Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko wielu groźnych powikłań. Jednym z najpoważniejszych jest uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego, a w konsekwencji rozwój choroby niedokrwiennej serca czy niewydolności serca. Warto też pamiętać, że utrzymujące się zbyt wysokie ciśnienie może negatywnie wpływać na nerki (prowadzić do niewydolności) oraz na wzrok (tu może pojawić się retinopatia nadciśnieniowa).
Modyfikacja stylu życia i naturalne domowe sposoby nie zawsze skutecznie obniżają ciśnienie krwi. Szczególnie gdy problem już jest zaawansowany. Wtedy konieczne staje się zastosowanie farmakoterapii. Na rynku farmakologicznym znajdziemy kilka grup leków, dzięki którym można skutecznie zbić zbyt wysokie ciśnienie krwi i przywrócić organizmowi prawidłowy rytm funkcjonowania.
Jedną z powszechnie stosowanych grup są blokery kanału wapniowego. Ich działanie rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do spadku ciśnienia. Z kolei diuretyki wspomagają usuwanie nadmiaru sodu i wody z organizmu, dzięki czemu ograniczają wzrostu ciśnienia i odciążają serce. Beta-blokery wpływają na zmniejszenie częstości pracy serca i regulują ciśnienie, natomiast inhibitory ACE, hamują powstawanie lub działanie angiotensyny, substancji odpowiedzialnej za zwężanie naczyń.
Przed rozpoczęciem leczenia zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który, opierając się na wynikach badań i wywiadzie z pacjentem, dobierze odpowiedni lek bądź ich kombinację. Czasami konieczna jest korekta dawek bądź zmiana preparatu w trakcie terapii. Warto też pamiętać, że samo przyjmowanie leków nie wystarczy – równoczesna zmiana stylu życia (w tym ograniczenie palenia i zmniejszenie spożycia alkoholu) oraz zdrowa dieta z kontrolą spożycia soli jest wsparciem całego procesu leczenia.
Stres to jeden z głównych winowajców zaostrzeń nadciśnienia tętniczego. To właśnie on oddziałuje negatywnie na układ nerwowy i naczynia krwionośne. Jeżeli czujesz, że samodzielnie nie radzisz sobie z przewlekłym stresem, rozważ wsparcie psychologa czy psychoterapeuty. Regularna praca nad emocjami i nauka technik relaksacyjnych może pomóc utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. W połączeniu z odpowiednią dietą, ruchem oraz eliminacją szkodliwych nawyków (używki, fast-foody) stres przestaje być tym czynnikiem, który ciągle podsyca wzrost wartości ciśnienia.
Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, której głównym czynnikiem ryzyka jest nieodpowiedni tryb życia: brak ruchu, niewłaściwa dieta, palenie papierosów i nadmierne obciążenia psychiczne. Mimo że przez wiele lat może ono przebiegać bezobjawowo, wysokie ciśnienie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, Przede wszystkim w znaczący sposób obciąża układ krążenia i zwiększa ryzyko chorób takich jak zawał, udar czy niewydolność serca.
Istnieje jednak wiele skutecznych metod, by je kontrolować. Oprócz leków bardzo ważne są wspomniane domowe sposoby, czyli zmiana diety, ograniczenie soli, regularna aktywność fizyczna, wyeliminowanie ze swojej codzienności używek. Dzięki temu można osiągnąć zauważalny spadek ciśnienia, przywracając organizmowi równowagę i zapobiegając dalszym konsekwencjom zdrowotnym.