Siedzący tryb życia, godziny spędzane nad telefonem lub przed ekranem komputerów, nadwaga – to tylko kilka czynników, które powodują, że ból kręgosłupa u współczesnego człowieka jest bardzo powszechnym problemem. Dotyka ludzi w różnym wieku, a jego przyczyny są wielowymiarowe. To ważne szczególnie w kontekście diagnostyki. Związane są one nie tylko z tym, jak funkcjonuje ciało, ale również wpływ na nie mają nawyki dnia codziennego.
Nie można także pominąć takich czynników jak stres i czynniki psychiczne, które również mogą powodować przewlekły ból pleców. Jednym z najważniejszych powodów występowania bólu kręgosłupa są przeciążenia i urazy wynikające z prowadzenia siedzącego trybu życia. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, często w nieodpowiedniej pozycji, wywiera duży nacisk na kręgosłup. Taka sytuacja prowadzi do jego przeciążenia, zmniejszenia elastyczności oraz powstawania napięć w mięśniach podtrzymujących kręgosłup. Równie negatywnie wpływa na kręgosłup brak aktywności fizycznej, który z kolei przyczynia się do osłabienia mięśni stabilizujących i wzmożonej podatności na dolegliwości bólowe.
Również nadwaga i otyłość, która staje się coraz powszechniejszym problemem, wywiera dodatkowe obciążenie na kręgosłup i także może być jedną z przyczyn jego bólu. W niektórych przypadkach ból kręgosłupa może być również wynikiem schorzeń ogólnoustrojowych, takich jak osteoporoza, zapalne choroby stawów czy choroby autoimmunologiczne. Przyczyn jest mnóstwo, a leczenie bólu pleców zawsze powinno rozpocząć się od zdiagnozowania źródeł problemu.
Przewlekły ból pleców może okazać się dość złożonym problemem zdrowotnym, którego przyczyny bywają różnorodne. Często wynika on z długotrwałych przeciążeń kręgosłupa spowodowanych siedzącym trybem życia, brakiem regularnej aktywności fizycznej. Przewlekły ból pleców może być również spowodowany nieprawidłową postawą ciała – czy to w czasie pracy, czy w podczas codziennych aktywności. Coraz więcej osób dorosłych, jak i dzieci cierpi na wady postawy, takie jak skolioza czy lordoza, które powodują ból kręgosłupa, a są wywoływane przez nieprawidłowe nawyki czy styl życia.
Zmiany zwyrodnieniowe, takie jak dyskopatie, zapalenie stawów kręgosłupa czy osteoporoza, również mogą prowadzić do chronicznego bólu. Przewlekły ból pleców może być wynikiem chorób autoimmunologicznych, uszkodzeń nerwów lub konsekwencją urazów mechanicznych, takich jak skręcenia czy naderwania. Zdarza się także, że ból kręgosłupa bywa mylony z bólem pochodzącym od nerek. W takiej sytuacji leczenie bólu pleców musi zostać poprzedzone wnikliwą diagnostyką.
Na ból kręgosłupa wpływają także przewlekły stres i napięcie mięśniowe, które często prowadzą do mimowolnego napinania mięśni przykręgosłupowych. Napięte mięśnie powodują nieprawidłowe obciążenie kręgosłupa i zwiększają ryzyko wystąpienia bólu. Niezdrowe nawyki, takie jak brak odpowiedniej ergonomii pracy, podnoszenie ciężarów w nieprawidłowy sposób czy nawet nieodpowiednia pozycja podczas snu, również mogą być powodem uporczywego bólu.
Leczenie bólu pleców powinno być kompleksowe i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W wielu przypadkach rzeczywiście pomocna okazuje się fizjoterapia. Nie można jednak pominąć znaczenia, które w leczeniu tego rodzaju dolegliwości odgrywają masaże lub ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizujące kręgosłup.
W krytycznych sytuacjach stosuje się farmakoterapię w postaci leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. Te jednak należy przyjmować tylko na wyraźne wskazanie lekarza. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów ortopedycznych czy interwencji chirurgicznych. Jeśli ból kręgosłupa jest związany np. z osteoporozą, schorzeniami reumatycznymi czy nerkowymi, leczenie bólu pleców w postaci rehabilitacji może być niewystarczające. Niezależnie od wybranej metody, bardzo ważne jest dążenie do trafnego określenia źródła bólu kręgosłupa i zastosowanie działań profilaktycznych.
Profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę w niwelowaniu bólu kręgosłupa i zapobieganiu jego wystąpienia. Pozwala ona na utrzymanie prawidłowej kondycji kręgosłupa oraz minimalizuje czynniki ryzyka. Regularna aktywność fizyczna, obejmująca ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe i poprawiające elastyczność, jest jednym z najskuteczniejszych środków zapobiegawczych. Prawidłowa ergonomia podczas pracy – zwłaszcza w pozycji siedzącej – czyli utrzymanie odpowiedniej postawy, korzystanie z ergonomicznych mebli i częste przerwy na rozciąganie – pomagają zmniejszyć obciążenie kręgosłupa.
Wprowadzenie zdrowych nawyków, takich jak dbanie o właściwą wagę ciała i unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów w sposób, który nadmiernie obciąża plecy, to także istotne elementy profilaktyki. Świadome zarządzanie stresem i rozluźnianie napięcia mięśniowego poprzez techniki relaksacyjne, takie jak joga czy masaż, dodatkowo wspomaga ochronę kręgosłupa. Jeśli ból kręgosłupa jest wywołany właśnie takimi czynnikami związanymi z naszym trybem życia, na szczęście często można go dość łatwo zredukować lub wyeliminować. Nie zapominajmy jednak o tym, że jeśli ból staje się bardzo uciążliwy, koniecznie należy udać się do lekarza specjalisty.